| Nintendo DS
A Nintendo új zsebkonzolja, a Nintendo DS igazi újításokat hoz a hordozható játékgépek piacára. Szakítva a korábbi hagyományokkal, a gép nem csak teljesítményeiben és szolgáltatásaiban, hanem lehetőségeiben és kialakításában is fejlődött.
A legszembetűnőbb változást a két képernyő alkalmazása jelenti. Mire jó a két képernyő? Először is: a felső képernyő hagyományos, míg az alsó touchscreen, azaz érintőképernyő. Az érintőképernyő beépítése teljesen új távlatokat nyit a játékok irányítása és konkrét játékmente tekintetében: a Metroid Prime NDS verziójában nem csak a iránygombokkal tudjuk irányítani hősünket, hanem az érintőképernyő manipulálásával is. A géphez mellékelt kis ceruzát (hivatalos nevén: a stylust) irányítóeszközként használhatjuk, rendkívül pontosan célozva a segítségével.
Más játékokban más szerepet kaphat az érintőképernyő: a Mario 64 DS minijátékaiban trambulint rajzolhatunk vele a magas épületekről leugráló karakterek alá, vagy éppen ennek segítségével feszíthetjük ki a csúzlinkat, hogy lelőjük a felső képernyőről támadó, ejtőernyővel alászálló apró szörnyecskéket. Egyes játékok még ennél is innovatívabb módon használják a touchscreent: kitűnő példa a Sega által fejlesztett Project Rub, mely teljes egészében az érintőképernyőre épít, a játék során egyetlen egyszer sem kell használnunk gombokat. Példa: fuldokló leányzó a felső képernyőn, hősünk pedig egy apró vitorlással siet a segítségére. A megoldás: az alsó képernyő FÚJÁSÁVAL adhatunk lendületet a vitorlásnak - azaz mi játszhatjuk el a szél szerepét.
A Nintendo DS másik nagy újítása a vezeték nélküli (Wi-Fi szabványt használó) hálózati kommunikáció. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nincs szükségünk többé kábelekre a többjátékos összecsapásokhoz (mint pl. a GBA-nál), sőt, egyes esetekben még két játékra sincs szükség: elég, ha az egyik játékos rendelkezik az adott játékkal, az NDS a multipayer hancúrozás megkezdése előtt okosan átszipkázza magának a szükséges adatokat, és már indulhat is móka!
A vezeték nélküli kommunikációra épít a gépbe alapból beépített PictoChat szoftver. A PictoChat jópofa dolog, már nevében is benne van, hogy nem csak üzeneteket írni (az alsó képernyőn megjelenő virtuális billentyűzet segítségével), hanem rajzolni is lehet vele. Négy (max. tizenhat ember befogadó) chatszoba közül választhatsz, az alsó képernyőn megírt / megrajzolt szöveget / képet egyetlen mozdulattal küldöd át a felső képernyőre és a körülötted fellelhető masinákra - remek, és roppant szórakoztató módja a chatelésnek.
A Nintendo DS technológiai szempontból is abszolút megállja a helyét: teljesítménye vetekszik a Nintendo 64-vel. Ezt tessék szó szerint érteni: az NDS játékok első generációja már most nagyon jól néz ki - élő példa rá a Super Mario 64 DS, ami mind kinézetében, mind sebességében méltó párja a Nintendo 64-es klasszikusnak . És ez még csak az első generáció: a később megjelenő NDS szoftverek (mint például a nagyon aranyos Nintendogs - virtuális kiskutyákkal tudunk benne játszani az érintőképernyőn) valószínűleg még ennél is többet fognak kihozni a gépből vizuális téren. A két képernyő miatt az NDS egy kategóriával nagyobb, mint a GBA volt: gyakorlatilag két egymás mellé pakolt GBA SP-nek felel meg méreteiben, ez azonban nem akadályozza a hordozhatóságot, egy átlagos zsebbe továbbra is gond nélkül begyűrhető.
A gép feltölthető akuval üzemel, elemekre nincs szükség, az aksi kb. tíz órát bír ki egy feltöltéssel, folyamatos játékot és bekapcsolt képernyő világítást feltételezve. Külön plusz pont, hogy a Nintendo DS nem csak a rá készült játékokat, hanem a régebbi GBA cartridgeokat is gond nélkül lejátssza - nekik külön befogadóhelyet alakítottak ki a gép alján. A NDS játékkínálata bőséges: már az induláskor tucatnyi cím lesz kapható hozzá (pl. Mario 64 DS, Mr. Driller, Pokemon Dash, Project Rub, Rayman DS, Spider-Man 2, The Urbz: Sims in the City DS... plusz ingyenesen jár a gép mellé a Metroid Prime Hunters demóverziója), és később is lesz miből válogatnunk - jelenleg több száz játékot fejlesztenek a gépre.
Nintendo DS Lite
Nintendo DS Lite a Nintendo DS újratervezett, modernebb külsővel felruházott változata. A gép nem csak szebb lett, hanem kisebb is: mind a mérete, mind a vastagsága zsugorodott, és a súlyra is kevesebbet nyom – innen a Lite név. A letisztultabb külső dizájn mellett a DS Lite új, az eredeti DS modellnél fejlettebb, jobban megvilágított képernyőket kapott.
A zsebkonzol technikai paraméterei teljes egészében megegyeznek a DS-ével, a két gép abszolút kompatibilis egymással – ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtják. A DS / DS Lite két képernyővel rendelkezik: az alsó érintőképernyő, a masinához jár egy stylus (ceruza) is. A DS / DS Lite játéktámogatottsága rendkívül nagy, számos sikercím (Nintendogs, Animal Crossing: Wild World, Mario Kart DS, Metroid Prime: Hunters… a sor hosszan folytatható) kapható hozzá, és a közeljövőben újabb sikervárományosok (Super Mario Bros., vagy a Japánban / Amerikában hatalmas sikert aratott, minden korosztályt megcélzó Brain Training) fognak megjelenni rá. A gép vezeték nélküli Wi-Fi multiplayert, és wireles hálózaton keresztül online többjátékos lehetőséget is kínál. A DS Lite (akárcsak a DS) Gameboy Advance kompatibilis, azaz gond nélkül lejátssza a GBA játékokat is.
| |