Tiltakozom! Tisztelt bíró úr, ez a játék befolyásolja a játékost és megpróbálja az igazság és a jog útjára terelni!
Egy GBA játékot DS-re feldolgozni általában nem nagy siker, kivéve, ha egy japan-only játéknak adnak végre fordítást egyben. Esetünkben ráadásul egy igen jól sikerült játékról van szó. Van játék az orvosokról, parasztokról, katonákról, akkor miért ne legyen egy játék az ügyvédekről?
2016-ot írunk. A világ nem sokban tér el a miénktől, de a bírósági rendszer leegyszerűsödött. Minden a bizonyítékokon múlik és persze az ügyészen meg az ügyvéden. Az ő szereplésüket mérlegelve dönt, hogy a vádlott bűnös, vagy ártatlan. És mindezt napok alatt!
Játékmenet:
A mi esetünkben jobb az ártatlan, hisz a játék főszereplője Phoenix Wright, kezdő védőügyvéd. Az első ügyünkben egy gyerekkori barátunk szorul segítségre, mert gyilkossággal vádolják, ugyanis valaki meggyilkolta a barátnőjét és utoljára őt látták elhagyni a lány lakását. Kihallgatják a tanúkat és az ügyvéd (tehát Phoenix) feladata, hogy ellentmondást találjon. Tehát ha például a tanú azt vallja, hogy "Látta a vádlottat véres késsel a kezében, tehát ő a gyilkos", akkor az ügyvéd Tiltakozik és megmutatja, hogy a gyilkos fegyver egy pisztoly volt és nem kés, vagy éppenséggel, hogy a halotti bizonyítványban nincs szó szúrt sebről. A lényeg, hogy a bizonyítékokat és az állításokat felhasználva találjuk meg az ellentmondásokat és bizonyítsuk be, hogy a tanú hazudik, és ezzel tisztázhatjuk védencünket.
Persze egy ügy nem olyan egyszerű, mint az annak látszik, de nagyszerű sztárügyvédünk (aki még csak kezdő) csodálatos igazságérzetével mindig rájön hol a hazugság és a fejetetejére állítja az ügyet.
Közel sem lenne ennyire szórakoztató az játék ha csak egymás után jönnének az ügyek, de az ügyek között a szereplők kötik össze a történetet. Így például mentorunk Mia Fey a második ügyben sajnos már nem 100%-kig lesz segítségünkre, de ne aggódjunk valamilyen formában visszatér mikor a legnagyobb szükségünk van rá aki történetesen, Mia kishúga, nem mellesleg egy Lélek médium.
Továbbá találkozhatunk egy másik gyerekkori barátunkkal, aki hát nem igazán maradt olyan mint vártuk, ugyanis a szemben lévő asztal mögül néz ránk, mint ügyész és azon munkálkodik, hogy a védencünket elítélje. Ő nem más, mint Miles Edgeworth, a veretlen ügyész, aki minden vádlottat börtönbe küld. De helyes ez így? Mi van ha az illető ártatlan? Itt az idő, hogy ezt Phoenix Wright megmutassa, ú ugyanis 100%-kig bízik abban, hogy védencei ártatlanok. És megmutatja az ügyészeknek, hogy az igazságot akkor is felszínre kell hozni, mikor minden túl egyértelműnek tűnik. A játék egyedisége, hogy a szereplők képei mellett szinte majdnem teljesen csak szövegből áll a játék. Így akinek nem a saját nyelvén van a játék annak kell némi angoltudás(vagy spanyol vagy német vagy olasz vagy francia...) De azok akik nem szeretnek olvasni is szeretni fogják ezt a játékot, mert a beszéd közbeni érzelmeket is jól látni szereplőkön így nem fog unalmasnak hatni a szöveg.
Kezelés és menü:
Ugye GBA-ból dolgozták át ezért a gombokkal történő kezelés alap dolog a játékban. De mivel a menüt az alsó képernyőre a történetet meg a felsőre tették így a DS érintőrészével leegyszerűsíthető az irányítás. Hogy még viccesebb legyen a dolog a hangérzékelést is megpróbálták kihasználni így az Y gombot lenyomva bekiálthatjuk a játékba, hogy HOLD IT! vagy OBJECTION! És ezzel megspórolhatunk egy másik gomb lenyomását(szal igazából tök felesleges ráadásul erősen hülyének néznek ha az utcán vagy a buszon kiabálsz a DS-be). A menü nagyon stílusos igazán bírósági hangulata van és ráadásul szépen kinézhető képek vannak benne és precíz (kicsit rövid) leírás.
Grafika:
Az animés stílus videojátékok terén mindig is nyerő volt. Ebben a játék pedig igazából sprite képek váltakoznak a beszédhelyzeteknek megfelelően. Ezek persze jól ki vannak dolgozva, de ne felejtsük el, hogy GBA-ból van átdolgozva így DS-en picit pixelesnek tűnhet néhol. Viszont a szöveg mellett ez az egyetlen dolog amit figyelhetünk, de többségében helyt áll rendesen.
Hangok:
A zene tökéletesen illik a játékhoz, ahol kell elgondolkodtat, és a folyamatos ismétlődés se idegesíti a játékost egy cseppet sem. A főszereplőknek pedig a tárgyaláson van egy minimális szinkronja ami abból áll, hogy bekiáltanak egy-egy szót: Objection! Hold it! Take that!
Ezek persze megint csak remekül illenek a szereplőkhöz és igen meg lehet szeretni velük a játékot.
Összegzés:
Nincs nagy hírverése a játéknak, mégis aki végigjátssza biztosan megszereti. Rendkívül csavaros történetek, vicces beszólások és elgondolkodtató talányok. Bár néhol eléggé megnehezíti az ember dolgát a játék, de ha rátalál a megoldásra, akkor igazán lenyűgöző történet tárul elé. Kötelező az angolul tudód DS tulajoknak.